لعل

 توضیحاتی درباره لعل و لعل طلا

یکی از سنگ های قیمتی که در ساخت انگشترها کاربرد دارد لعل است. متاسفانه توضیحات زیادی از لعل در کتاب های قدیمی و جدید وجود ندارد و می بایست

برای تحقیق به اینترنت مراجعه نمود. هرچند که اطلاعات اینترنتی موجود نیز صرفا ترجمه هایی خلاصه شده از منابع لاتین می باشند.

سنگ لعل در حال حاضر به دو شکل در بازار یافت می شود. سنگ اصلی با تراش یمنی که به دلیل عدم قیمت گذاری ثابت، می توان آن را به هر قیمتی از 30هزار تومان تا 1 میلیون تومان خریداری نمود. اما آنچه که برای ما اهمیت دارد، نوع طلایی رنگ آن است که به لعل طلا معروف شده. نوع دومی که در بازار قابل تهیه بوده و از تنوع قیمتی و رنگی بالایی نیز برخوردار است، نوع تقلبی آن است! این نوع لعل ها ساخت کشورهای چین و هند بوده که به نام اصلی به فروش می رسند. قیمت این نوع لعل ها هم از 2000 تومان تا 5000 تومان می باشد که متاسفانه آن را با نام اصل یمنی با قیمت حداقل 200هزار تومان هم معامله می کنند.

روی هم رفته باید اذعان داشت که لعل، گوهری کمیاب و بسیار قیمتی است. شناخت نوع اصلی و تقلبی آن تنها از طریق دقت در شفافیت و نداشتن ترک می باشد. همچنین جهت تشخیص اصالت تراش یمنی نیز می بایست به حاشیه کاملا گرد آن توجه داشت. اصولا سنگ تراشان یمنی به گرد تراشیدن احجار معروفند. اما خواص این سنگ ارزشمند و توضیحاتی که از اینترنت بدست آمده را در ادامه مطالعه می کنید.

 

لَعل (نارسنگ، حجر سیلان) یکی از سنگ‌ های قیمتی است. لعل ‌ها از دوره برنز به عنوان سنگ قیمتی و ساینده کاربرد داشته ‌اند.

لعل واژه‌ای فارسی است و اصل آن لال بوده است. آن را در قدیم، لال، بدخشانی، بدخشی و ملخش نیز می‌نامیدند.

در لغتنامهٔ دهخدا به نقل از منابع قدیمی آمده است که: سنگی ظریف با سرخی درخشنده و از یاقوت سست ‌تر است. رنگارنگ است سرخ و زرد و بیشتر سبز و بنفش و بهترینش سرخ بدخشانی است. در روزگار پیشین لعل نبوده است و بدین سبب در کتب ذکرش کمتر آمده ‌است و پس از آن در کوه بدخشان پیدا شد. در سر راه آذربایجان نیز معدن است اما لعل آن نارسیده است و تیره رنگ و با کبودی زند، از این‌ رو قیمتی ندارد.

صاحب آنندراج می‌گوید: معرّب لال، معدن آن مخفی بود تا در زمان خلافت اوایل عباسیان در ارض ختلان زلزله ‌ای عظیم پدید آمده و کوه سکنان شکافته شده، کان لعل پیدا گشت و لعل را انواع می ‌باشد: رمانی و پیازی و تمری و لحمی و عنابی و بقمی و ادریسی و دوشابی و لعل پیکانی و لعل عقربی و لعل قطبی و آن نگینه‌وار پهن باشد و بهترین آن عقربی است و بعد از آن پیازی و سپس تمری و رمانی و پیکانی، لعلی که آن را بر شکل پیکان تراشند و زنان آن را گوشواره سازند و ناب از صفات لعل است. حکیم مومن طبیعت آن را در گرمی و سردی معتدل مایل به حرارت می ‌داند.

يک لعل مرغوب بايد بتواند رنگ عسلي زيبايي منعکس کند. اين جواهر طيف متفاوتي از رنگ ها دارد که شامل سايه هاي قرمز، آبي، سبز، زرد، نارنجي و قهوه اي است. لعل آبي و سبز يا نوع سفيد بيرنگ لعل رابطه اي با سياره ي راهو ندارند. لعل تابناک و خالص، رنگ، درخشندگي و جلوه اي عالي دارد که تاثيرات منفي سياره ي راهو را خنثي مي کند و اگر راهو موقعيتي مناسب داشته باشد، اين جواهر ترس را برطرف مي کند، شافيت ذهن ايجاد مي کند و باعث رشد معنوي مي شود.

گرايشات عالي معنوي، علاقه به نيکي و فراغ از امور دنيوي و مادي، تاثيرگذاري و نفوذ در اجتماع، قدرت، شهرت، موفقيت سياسي، ثروت همگی از خواص این گوهرند. اين جواهر از ابتلا به این امراض جلوگیری می کند: سرطان، ترس، تشويش، بيماري هاي لاعلاج، اثر زهر.

آنچه مطالعه کردید برگرفته از سایت های مختلف بود. اما تاریخی ترین مکتوب درباره این سنگ مربوط به ولادت حضرت نبی اکرم (ص) می باشد. در روز سوم میلاد، عبدالمطلب گهواره ای برای پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم خریدند. این گهواره از چوب خیزران مشکی ساخته شده بود. گهواره پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم دو حلقه از نقره سفید داشت، که رنگ آن مانند لعل زرد بود و گهواره را با حریر سفید پوشانده بودند. هرگاه پیامبر بیدار می شد، تسبیح خداوند می گفت و تکان دهنده گهواره، ملائکه پروردگار بودند.

اما در خاصیت اصلی لعل می بایست که به عزت و اقتدار و هیبت برای حامل آن در نزد جمیع خلایق و علی الخصوص یزرگان اشاره نمود. بنده سه تاثیر از خواص این سنگ که برکت، ازدیاد مال و هیبت هستند را شخصا تجربه نموده ام و در حال حاضر بعنوان انگشتری از لعل طلا استفاده می کنم.

 

مهارت ها

عضویت

کاربران آنلاین

ما 50 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

مجوزهای برگزاری تور

   شماره مجوزه:3586/090706073                                                                                                                                                                                                                                                                                             
                                                                                                                                                                                                              شماره مجوز:22065- 126