شهر هاى اين كشور

نبتا

شهر نبتا در دامنه کوه برقل در سودان،‌ دارای مهمترین بازارهای تجاری است مرکز عبارت آمون- رع خدایان باستانی مصر ومقر ادارات دولت جدید فراعنه مصر بود.

ادامه مطلب: نبتا

عطبره

از شهرهای شرقی سودان است که رود عطبره و نیل در این محل با هم تلاقی می‌کنند هم چنین چند خط آهن ازاین شهر می‌گذرند، در سال 1898 شاهد نبرد بین تعاشی و سپاه مصری بود که منتهی به صلح با تعاشی گشت.

سنار

شهر سنار در شمال بخش مرکزی جمهوری سودان، آفریقای شرقی بر کرانه رود نیل کبود، قرار گرفته است.

ادامه مطلب: سنار

طوکر

از شهرهای شمال شرقی سودان است، مرکز زراعت پنبه می‌باشد که ممتاز پاشا آن را وارد و مردم در کشت آن از قرن نوزدهم اقدام کردند.

خارطوم khartoumج 2853000نفر

بزرگترین شهر و پایتخت کشور سودان و مرکز ناحیه خارطوم است که بر کرانه چپ نیل کبود و در محل برخورد نیل آبی و سفید بنا گردید. پل‌هایی چند خارطوم بحرای و ام درمان را به هم مرتبط کرده شهر خارطوم دارای ساختمانهای مدرن و خیابانهای اسفالته است که دو طرف آن را درخت کاشته‌اند. کاخ‌های جالب این شهر شامل کاخ عمومی حکومتی، مساجد،کلیساها، یک باغ وحش و موزه‌های گوناگون.
مرکز مهم بازرگانی و ارتباطی و مواصلاتی با صعید، مخابراتی هوایی قاره آفریقا و با راه‌آهن به قاهره و پورت صعید متصل می‌باشد.
خارطوم مرکز مهم تولید پنبه است. با قایق‌های باری کالاها در محل برخورد نیل کبود و سفید به قسمت اصلی شهر حمل می‌گردد.
مصریان به رهبری محمدعلی سودان را تصرف و در دهه 1820شهر خارطوم را بنا کردند. در 1830پایتخت سودان گردید. در قیام المهدی ضد مصریان در 1885 ویران گشت. در سال 1898 بریتانیا بر این شهر دست یافت. از این پس شهر رفته رفته به رونق و ترقی نهاد.1
شهر خارطوم که در 2165 کیلومتری جنوب قاهره و در ارتفاع 381متری از سطح دریا واقع شده، در سال 1821به عنوان پایتخت سودان تحت الحمایه مصر پایه‌گذاری شد. ژنرال گوردون بریتانیایی در سال 1884 طی یک حمله سریع مخالفان کشته شد و این استقلال طلبان اردوگاههای خود را در ام دورمان در آن سوی ساحل نیل برپا کردند.
درچهارم سپتامبر سال 1898 نیروهای اعزامی بریتانیا به فرماندهی ژنرال سرهربرت کیتچنر مجدداً وارد خارطوم شده و بار دیگر پرچم‌های بریتانیا و مصر را بر فراز کاخ مخروبه گوردون برافراشتند.
شهر خارطوم برمبنای طرحی که منسوب به ژنرال (فیلد مارشال) کیتچنر است، بازسازی شد. نقشه شهر از طرح پرچم انگلیس اقتباس شده و یک شبکه شطرنجی بر روی شبکه‌ای مورب قرار گرفته و شبکه خیابانهای شهر را به وجود آورده است. احتمالاً عامل اصلی تعیین کننده این الگوی خاص شهری، تدافع نظامی بود. همانطور که در طرح هاسمان دیده شد که در آن تأثیرات بزرگ نمایی خاص امپراتوری در کنار ترکیب توپوگرافی و شبکه شطرنجی یکنواخت نیز دیده می‌شد.2

مقالات دیگر...


عضویت

کاربران آنلاین

ما 78 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

مجوزهای برگزاری تور

   شماره مجوزه:3586/090706073                                                                                                                                                                                                                                                                                             
                                                                                                                                                                                                              شماره مجوز:22065- 126