موقعیت جغرافیایی این کشور

زئیر

زئیر کشور کشور جمهوری در قاره آفریقا دارای 2344885 کلیومتر مربع مساحت و حدود 37 میلیون نفر جمعیت، پایتخت شهر کین شاما ( 7/2 میلیون نفر) واحد پول: زئیر باسواد 55 درصد
استقلال 30 ژوئن 1960 (از بلژیک) تدوین قانون اساسی 24 ژوئن اصلاح قانون اساسی 1967 در ماه اوت 1947 و اصلاح مجدد در 15 فوریه 1987 روز ملی 30 ژوئن نام ملی: ‌
بزرگترین شهرها 1- کین شاسا 2- لوبومباشی 3- مبوجی – مای 4- کاتانگا
دین مسحیت، اعتقادات سنتی،
نژاد: ‌لوبا، کونگو، ‌رود آندا، آزانده، بانگی ونگاله، ونگاله، راندی، تکه، ‌بوآ، چوکوه،
زبان: لویا، کنگو، سواحلی، لینگالی، فرانسه (رسمی) .

اقتصاد

زمین کشاورزی: ‌2 درصد نیروی کار 80-70 درصد محصولات عمده: قهوه، روغن نخل، کائوچو، پنبه، کاکائو، موز، بادام زیمنی، سبزی، میوه محصولات عمده صنعتی: فرآورده های معدنی، منابع طبیعی: مس، کبالت، روی، صنایع الماس، منگنز، قلع، ‌طلا، فلزات کمیاب، ‌بوکیست، ‌آهن، زغال سنگ، برق آبی، ‌صادرات: ‌مس، ‌کبالت، الماس، قهوه، نفت – وادرات: ‌کالاهای مصرفی، خواربار، ماشین آلات استخراج مواد معدنی و غیره – و سائل حمل ونقل و طرف های مهم دادو ستد: بلژیک، آلمان غربی، ایالات متحده) است.
این کشور حدود دوسوم استان خراسان (313337 کم) مسحت دارد.

جغرافیای طبیعی – اقتصادی

کشور رئیر در غرب آفریقای مرکزی و در همسایگی کنگو، امپراتوری آفریقای مرکزی، سودان، اوگاندا، روآندا، بوروندی، تانزانیا، زامبیا، آنگولا و در کرانه اقیانوس اطلس قرار گرفته است.
(رودهای مهم) زئیر (کنگو) در مغرب که باقیانوس اطلس میریزد. دریاچه تانگانیکا که در طول مرز از رودخانه ها در تولید برق آبی استفاده میکند. رود زئیر در تقریبا نصف کشور جریان می یابد.
از لحاظ منابع طبیعی غنی است اما اقتصاد کشور به واسطه سقوط بهای مس صادراتی از نیمه دهه 1970 دستخوشی نابسامانی شده است.
زئیر بزرگترین صادر کننده کوبالت و الماس صنعتی و شمشین صادر کننده مس در دنیاست. از لحاظ مقدار استخراج سنگ قلع در مقام هشتم قرار دارد و نهمین دارنده و صاد رکننده کائوچو طبیعی میباشد. در سال 1975 چاههای نفت در سواحل کشور حفر گردید.
دولت در تربیت کارگران ماهر و متخصص و گسترش آموزش و پرورش تلاش میکند.
بیشتر مردم این سامان از دویست قبیله بانتو هستند که در جنگل های گرمسیری یادر دشت های بلند زندگی میکنند. قبایل بیشتر بشیوه های ابتدائی زندگی و زراعت میکنند و تغییراتی جزئی دروضع آنان پدید آمده است. زئیر وارد کننده مواد غذائی است.
جنگل های انبوه و کوههای متعدد در کشور وجود دارد. در نواحی پست غربی و نواحی مرکزی آب و هوای داغ گرمسیری و مرطوب است. آب وهوای مناطق بلندتر شرقی هوا کمی خنک تر است. در جنوب خط استوا باران های سنگین تا اواخر فصل بهار میبارد و در شمال خط استوا از ماه آوریل تا نوامبر فصل بارندگی بارانهای سنگین میباشد.

جغرافیای تاریخی

تا پیش از تسلط بلژیک بر کنگو سیاهان (پیگمی ها) که بوسیله بانتوها بکوهستان رانده شدند می زیستند تا اواسط قرن 19 سرزمین کنگو برای اروپائیان ناشناخته بود تا اینکه د ر1877 (استانلی) کاشف معروف به دهانه رود کنگو و مصب رود کنگو رسید چون آوازه معادن آن به بلژیک رسید (لئوپولد) دوم شاه بلژیک بر این سرزمین تسلط یافت و کنفرانس 1884و 1885 برلن مالکیت بلژیک را برسمیت شناخت، تا اینکه در 28 نوامبر 7-19 بلژیک رسماً کنگو را ضمیه کشور خود را اعلام کرد. رفتار غیر انسانی و ستم بیش از حد بلژیک ها، بومیان کنگو را بمبارزه ای تمام عیار واداشت و در نتیجه تلاش های مردم به رهبری لومبومبا کشور د ر30 ژوئن 1960 مستقل و (پاتریس لوموبا) رهبری جنبش ملی کنگو 35 کرسی از 137 کرسی مجلس را به دست آورد و از طرف وزیر بلژیکی مقیم کنگو د ر22 ژوئن به نخست وزیری معین شد و یک کابینه ائتلافی تشکیل داد. در 1960 (کازاووبو) رئیس جمهور گردید. بلژیکی ها باخروج توام با کارشکنی خود از کنگو کار اقتصاد این کشور نو استقلال را فلج کردند و د رنتجه هرج و مرج ایجاد و ناحیه (گاتانگا) با فتنه انگیزهای (موسی چومبه) عامل استعمار بلژیک از کنگو جدا گردید و اعلام استقلال کرد و جنگ میان (کنگو) و (کاتانگا) در گرفت. علاوه براین دولت های خارجی نیز به اتش دامن میزدند سرانجام (لومومبا) بچنگ موسی چوبه گرفتار چندی بعد کشته شد و کنگو بار دیگر به دست استعمار افتاد. فرانسه، ‌بلژیک و ایالات متحده و سایر قدرتها در کار کنگو دخالت و شروع به کشتار آزادیخواهان کردند. دبپری نپائید که رهبران مردمی از صحنه خارج شدند ولی موسی چومبه نیز گرفتار و در زندان الجزایر فوت شد.
(ژوزف کازا ووبو) نخستین رئیس جمهوری باکودتای جنرال (ژوزف موبوتو) برکنار و خود موبوتو صاحب قدرت شد و نام (کنگو لئو پولدویل) را به کنگوی (کینشاسا) تغییرداد و از 27 اکتبر 1971 کشور بنام زئیر نامیده شد.

حکومت‌

بموجب قانون اساسی که بوسیله رفراندوم 1967 تصویب و در 1947 اصلاح شد (و سومین قانون اساسی کشور از 1960 میباشد) رئیس جمهور و یک مجلس قانون گزاری با رای مردم برای مدت پنج سال انتخاب میگردد.
در 1971 حکومت نام کشور از جمهوری دموکراتیک کنگو به جمهوری زئیر ورودکنگو رانیز بنام زئیر تغییرداد. رئیس جمهوری جوزف دکتر. موبوتو نام خود را به (موبو ته سسه سکو) و ایالت کاتانگا را به شبا تغییرداد.
تنها حزب سیاسی، جنبش عمومی انقلابی برهبری رئیس جمهور موبوتو میباشد. رئیس جمهور عهده دار فرماندهی نیروهای مسلح نیز میباشد طبق قانون اساسی سال 1967 و متمم اصلاحی آن در سال 1972 و اصلاح دیگر آن در 1974 تشکیل گشته که ایالات زیر نظر شورائی که هر پنج سال یکبار برگزیده می شود و در 1978 یک شورای ملی قانونگزاری (پارلمان) و یک شورای ملی اجرائی (دولت) تاسیس شده که تابع دفتر سیاسی حزب حاکم هستند.
جنبش ملی انقلاب تنها حزب قانونی و رسمی کشور و عالی ترین ارگان جمهوری محسوب میشود. این حزب از 1967 فعالیتش را برهبری موبوتو رئیس جمهور آغاز کرده است. اتحاد ملی کارگران زئیر سندیکائی است دولتی که در 1967 تاسیس گردید در سال 1967 سازمان جوانان مرکب از جوانان طرفدار جنبش ملی انقلاب ایجاد گشت. براساس آخرین تقسیمات کشوری زئیر از هشت استان و یک بخش فدرال تشکیل گردیده که زیر نظر کمیسیون انتصابی دولت مرکزی اداره میشود.

قانون اساسی و حکومت

پارلمان شامل دو مجلس است: 1- مجلس ملی قانونگزاری 210 نماینده دارد که با رای مستقیم مردم بمدت 5 سال انتخاب میشوند.
در آوریل 1990 رئیس جمهور موبوتو با چندین حزبی شدن کشور موافقت کرد.
در یک کنفرانس ملی 2850 نماینده برای ترسیم سیمای آینده سیاسی کشور در اوت 1991 گرد آمدند اما بوسیله رئیس جمهور تا نوامبر 1991 فعالیت های آنها متوقف شد و آنگاه نگزاکارل بوند نخست وزیر شد و دولت در 28 نوامبر تشکیل گردید. این کنفرانس در دسامبر از سر گرفته شد. اما باز تا 19 ژانویه 1992 معلق ماند.

انرژی و منابع طبیعی

تولید برق سالانه حدود 200/6 میلیون کیلووات ساعت که 39600 مگاوات آن برق آبی است.
نقت در فلات قاره از نوامبر 1975 نفت مورد بهره برداری قرار گرفت و تولید سال 1991 به 48/1 میلیون تن رسید. زمین قابل کشت 65/5 میلیون هکتار مرتع 55 درصد خاک زئیر پوشیده از جنگل است. صید ماهی سالانه بیش از 150000 تن میباشد.

آب و هوا

بواسطه وسعت و تنوع خاک کشور، آب و هوا خیلی گوناگون است بخش مرکزی، آب و هوای استوائی با یکسال طولانی گرم و در همه فصل بارندگی دارد. جاهای دیگر بستگی بموقیت شمال یا جنوب خط استوا دارد که مشخصه آن فصل های خشک و بارانی است کوهستانهای شرق و جنوب آب و هوای کوهستانی دارد. بلندترین قله ها که بطور قابل ملاحظه ای ریزش برف دارد. شهر کین شاسا در ژانویه 1/26 و در جولای 8/22 درجه صد بخشی گرما و سالانه 1125 میلی متر باران دارد. شهر کاناتگا در ژانویه 4/24 و در جولای 3/23 درجه صد بخشی گرما و سالانه 1584 میلی متر باران دارد. شهر لومباشی در ژانویه 2/22 و درجولای 1/16 درجه صد بخشی گرما و سالانه 1237 میلی متر باران دارد.


عضویت

کاربران آنلاین

ما 11 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

مجوزهای برگزاری تور

   شماره مجوزه:3586/090706073                                                                                                                                                                                                                                                                                             
                                                                                                                                                                                                              شماره مجوز:22065- 126