موقعیت جغرافیایی این کشور

چکسلواکی

چکسلواکی کشور جمهوری در قاره اروپا، دارای 127869 کیلومتر مربع مساحت، دارای حدود 16 میلیون نفر جمعیت، پایتخت پراک (1206098 نفر) واحد پول: کورونا، باسواد 100 درصد . بزرگترین شهرها: 1- پراگ 2- براتسیلاوا 3- برنو 4- اوسترووا، کوسیس.
استقلال روز 18 اکتبر 1918 (از امپراطوری اتریش – هنگری) قانون اساسی 11 جولای 1960 در 1968 و 1970 تجدید نظر گردید. روز ملی روز آزادی نهم ماه مه، نام ملی: ceskoslovenska republika
دین: مسیحی، ملحد،
نژاد: چک، اسلواک، مجاری،
زبان: چک، اسلواک، مجاری، رومانی.

اقتصاد

زمین زیر کشت 40 درصد محصولات عمده.
محصولات عمده: گندم، جوی دو سر، ذرت، ارزن، سیب زمینی، چغندر قند، خوک، گاو، اسب. نیروی کار برای صنعت 39 درصد . تولیدات: آهن وفولاد، ماشین آلات و ابزار آلات، سیمان، پارچه، موتور اتومبیل، وسائل جنگی، محصولات شیمیائی، سرامیک. منابع طبیعی: زغال سنگ (کک) الوار، لینیت، اورانیوم، مگنزیت. صادرات: ماشین آلات، سوخت و مواد سوختنی، کالاهای مصرفی. واردات: ماشین آلات، ابزارها، سوخت ها، محصولات غذائی، طرف های مهم داد و ستد: « بلوک شوروی، آلمان غربی، اتریش و انگلستان » است.
کشور چکسلواکی کمتر از استان فارس 133298 کم مساحت دارد.

جغرافیای طبیعی

« کشور چکسلواکی » در مرکز اروپا در همسایگی آلمان شرقی و غربی، لهستان، روسیه، هنگری و اتریش قرار گرفته است. رودخانه های مهمش الب، دانوب، اودرو مولدایو که اهمیت تجاری فراوان دارند زیرا این کشور در کنار دریا قرار ندارد ازین جهت حمل ونقل و کشاورزی برای کشور چکسلواکی پر اهمیت است. دره های حاصلخیز این رودها و شاخابه های آن در آبیاری کشتزارها نقش مهمی دارند.
جمهوری کمونیستی چکسلواکی، کشوری است صنعتی، گروههای نژادی مختلف مایه بروز اشکالاتی برای حکومت شده است. چک ها در اکثریت، اسلواک ها در اقلیت هستند. منازعه میان چک ها و اسلواک ها پس از جنگ جهانی دوم افزایش یافته است.
کشور چکسلواکی یکی از ده کشور مهم تولیدکننده آهن وفولاد است. تولید مواد شیمیائی، ماشین آلات و پارچه از صنایع مهم کشور می باشد و حدود نصف مردم کشاورز هستند.

دیدنیها

بلندی های کوههای تاتار مؤسسات کارلسبادومارینباد، دژ پری میت در براتیسلاوا، دژ اسپیل برک در برنو، صومعه کاپوچین، کوسیاس، اولوموک در پراگ، دژهاردکانی، پل شارل، کلیسای جامع سنت ویتوس شهرک قدیمی اسکوار.

جغرافیای تاریخی

مردم چکسلواکی که زیر نفوذ اطریشی ها بودند بر ضد حکام اطریشی قیام کردند مخصوصاً کوشش های مازاریک، ادوارد بینش را در به ثمر رساندن فعالیت های میهن پرستانه باید در نظر داشت.
مردم چکسلواکی به نشاط و خوش رفتاری و نیک اندیشی معروف هستند. و حکومت دموکراسی را بر ا ثر کوشش های خود برقرار کردند.
اراضی و مزارع در چنگ اشراف، کلیساها و حکام بود و طبقه کشاورز سخت در زحمت بودند.
چکسلواکی بعد از اینکه در جریان جنگ بین المللی اول با متفقین همکاری کردن و سرانجام در سال 1918 به استقلال رسیدند. با اینکه از لحاظ اقتصادی چکسلواکی وضع مساعدی نداشت اما از لحاظ سیاست خارجی به فرانسه و به اتحاد صغیر یوگسلاوی و رومانی متکی بود. اما به واسطه وجود اقوام و اقلیت های متعدد درین کشور آثار ضعف سیاسی و اداری به خوبی در آن دیده می شد. لذا با ظهور هیتلر و تصرف اطریش به وسیله هیتلر و ضدیت مجارستان با چکسلواکی و مخالفت اقلیت آلمانی با دولت چکسلواکی، این کشور به چنگ آلمان نازی افتاد و روتنیا را به مجارستان منتقل و بوهم و مراوی را تحت الحمایه خود ساخت.
سرانجام در سال 1939 بینش رئیس جمهور چکسلواکی استعفا کرد، در نتیجه چکسلواکی زیر نفوذ آلمان نازی درآمد.
چون آتش جنگ بین المللی دوم شعله ور گشت ادوارد بینش حکومت موقت چکسلواکی را در لندن تأسیس کرد و سپاهیان وطن پرست چکسلواکی بر ضد آلمانها و متحدینش با متفقین همکاری می کردند.
در آوریل سال 1944 سپاهیان روسیه وارد چکسلواکی شدند وادوارد بینش باز به ریاست حکومت رسید. در سال 1945 سپاهیان ایالات متحده آمریکا نیز وارد چکسلواکی شدند و پراگ سقوط کرد و حکومت نظامی در این کشور به پایان رسید.
به زودی پس از جنگ جهانی دوم چکسلواکی آزاد شد و حکومت در آوریل 1945 در دست چکسلواکی ها قرار گرفت. در 1946 کلمنت گوتوالد کابینه اش را از اعضاء شش حزب مهم فعال کشور برگزید اما از 23 تا 25 فوریه 1948 همه قدرت اداره کشور در دست حزب کمونیست قرار گرفت و به دنبال آن قانون اساسی به تصویب رسید.
بنش Benes از امضای این قانون اساسی خودداری کرد و تن به قضا داد و به طور مرموزی در سوم سپتامبر 1948 مرد و قانون اساسی جدید در نهم ژوئن 1948 به تصویب رسید و از آن پس کشاورزی دسته جمعی و صنایع تقریباً دولتی و تجارت خارجی دولتی و بیشتر طرف داد وستد، بلوک شرق گردید. صنعت مخصوصاً صنایع سنگین پرقدرت و پر توسعه و متمرکز شد. و نظام سیاسی و اجتماعی به شیوه سوسیالیستی درآمد که در قانون اساسی جدید مصوب یازده ژوئن 1960 ملحوظ شد.
بعد از مرگ استالین چکسلواکی آزادی هائی یافت فرمانروایان کشور گامهای بلندی در راه ترقی و توسعه برداشتند.
در 1969 هوزاک دبیرکل حزب کمونیست شد. پیمان جدید دوستانه ای میان چکسلواکی و روسیه شوروی به امضا رسید و به موجب دکتین برژنف هر یک از کشورهای عضو اردگاه سوسیالیسم که بخواهد ازین اتحادیه خارج شود، آن کشور مورد حمله هم پیمانان ورشو قرار می گیرد.

حکومت

چون در بهار سال 1945 کشور چکسلواکی از زیر سلطه حکومت فاشیسم خارج گشت دولت جبهه ملی زمام امور را در دست گرفت در ماه فوریه 1948 کارگران کشور به رهبری حزب کمونیست بورژوازی با حمایت غربی ها می خواست قدرت را در دست گیرد در برابر جبهه ملی شکست خورد. در سال 1960 با تصویب قانون اساسی کشور جمهوری سوسیالیستی چکسلواکی نامیده شد. در 1968 پنج کشور پیمان ورشو چکسلواکی را اشغال و مخالفان حکومت کمونیستی کشور را سرکوب کردند.
از اول ژانویه 1969 کشور عضو فدراسیونی شد که جمهوری سوسیالیستی چک و جمهوری سوسیالیستی اسلواک عضویت دارند عالی ترین ارگان قانونگذاری و قوه اجرائی مجلس فدرال مرکب از دو مجلس، مجلس مردم با دویست نماینده و مجلس ملتها با 150 نماینده (75 نماینده از جمهوری سوسیالیست چک) رئیس قوه مجریه، رئیس جمهور و عالی ترین ارگان اجرائی کشور چکسلواکی است که با رأی مجلس فدرال به مدت پنج سال انتخاب می گردد. نخست وزیر و اعضاء کابینه را رئیس جمهور با تصویب مجلس فدرال انتخاب می کند.

قانون اساسی و حکومت

در اواخر دهه 80 در کشورهای کمونیستی جنبش های آزادیخواهی پدید آمد. چکسلواکی با انتخاب براسلاوهاول نویسنده معروف غیرکمونیست در 1989 به ریاست جمهوری این جنبش در چکسلواکی شکل گرفت. و در 1991 قانون اساسی دستخوش تغییر و از حقوق مدنی و آزادی ها در آن گنجانیده شد.
چکسلواکی جمهوری فدرال شامل دو ملت مساوی الحقوق – جمهوری چک: سرزمین چک، بوهمیا، موهیما و بخشی از (سبله سیا) و جمهوری اسلواک (اسلوواکیا) قانونی در 12 دسامبر به تصویب رسید در آن از چک ها و اسلواک ها به صورت دو حکومت در شکل فدرال تعریف گردیده.
در نیمه اول 1992 چک و اسلواک جدائی خود را تقریباً اعلام و هریک نخست وزیری برای خود معین کردند. ازین رو چندی نگذشت که براسیلاوهاول به واسطه این شکاف و تقسیم احتمالی به دو کشور استعفا کرد. تقسیم چک و اسلواک به دو جمهوری مستقل در مراحل پایانی تا اوائل 1993 بوده است.

انرژی و منابع طبیعی

سالانه بیش از 90 میلیون کیلووات ساعت برق تولید و 133000 تن نفت استخراج و در 8/6 میلیون هکتار زمین کشاورزی و مرتع داری و دامداری می کند و دارای حدود 6/4 میلیون هکتار جنگل است. نیروی کار حدود 9 میلیون نفر در سن کار است که ازین عده 5 درصد بیکار هستند. پنج روز در هفته به مدت 42 ساعت و 4 هفته از مرخصی در سال استفاده می نمایند.

آب و هوا

آب و هوای مرطوب قاره ای، با تابستانهای گرم و زمستانهای سرد شدت باران معمولاً بیشتر می شود، توفانها و رعد و برق، پائیز با هوای خشک و روشن و در بهار مرطوب در مدتهای کوتاه – پراگ در ژانویه 5/1- درجه ودر جولای 4/19 درجه صدبخشی و ریزش بارن سالانه 483 میلی متر – برونو در ژانویه 06- درجه ودر جولای 4/19 درجه صدبخشی گرما و باران سالانه 525 میلی متر است.


عضویت

کاربران آنلاین

ما 74 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

مجوزهای برگزاری تور

   شماره مجوزه:3586/090706073                                                                                                                                                                                                                                                                                             
                                                                                                                                                                                                              شماره مجوز:22065- 126