موقعیت جغرافیایی این جزیره

جمهوری دومینیکن

دومنیکن کشور جمهوری، در قاره آمریکا، دارای 48442 کیلومتر مربع مساحت، و حدود 5/7 میلیون نفر جمعیت، پایتخت شهر سانتودومینگو (1410000 نفر) واحد پول: پزو PESO باسواد 74 درصد بزرگترین شهرها: 1- سانتودومینگو 2- سانتیاگوده لوس کاباله روس.
استقلال روز 27 فوریه 1844 (از هائیتی) تدوین قانون اساسی 28 نوامبر 1966- روز ملی 27 فوریه. نام ملی: ری پابلیکا دومنیکا REPUBLICA DOMINICA
دین: مسیحی،
نژاد: دورگه اروپائی – سیاه، سفید، سیاه،
زبان: اسپانیائی، زبان فرانسه آمیخته به زبان بومی.

اقتصاد

زمین زیر کشت 14 درصد - نیروی کارگری 79 درصد در کشاورزی. محصولات عمده: نیشکر، قهوه، کاکائو، تنباکو، برنج، ذرت. نیروی کارگری در صنعت 19 درصد . تولیدات مهم: قهوه، تصفیه شکر، پارچه، سیمان، نیکل، بوکسیت، استخراج طلا، نقره. منابع طبیعی: نیکل، بوکسیت، طلا، نقره – صادرات: شکر، نیکل، قهوه، تنباکو، کاکائو، بوکسیت، واردات: مواد غذائی، نفت، مواد صنعتی، ابزار بزرگ. طرف داد و ستد: «ایالات متحده آمریکا » است.
کشور دومینیکن تقریباً به اندازه استان مازندران (47375 کم) وسعت دارد.

جغرافیای طبیعی

در هند غربی و در منطقه شرقی جزیره هیسپانیولا قرار دارد و دو سوم این جزیره از آن این کشور است و بقیه از آن هائیتی است. یک رشته کوه از شمال غربی به جنوب شرقی می گذرد. که ارتفاعش به 3048 متر می رسد. دومنیکن سرزمینی است حاصلخیز با آب فراوان و در شمال و مشرق تقریباً دو سوم مردم زندگی می کنند. بخش جنوب غربی خاکهای بی حاصل و فقیر دارد البته بجز اطراف سانتودومینگو.

دیدنیها

در سانتودومینگو برازیلیکا سانتاماریالامنور، با قبرکولومبوس و کروس آلاکازار دکلن که بوسیله پسر کولومبس ساخته شد. موزه مربوط به نایب السلطنه، برج هومیج کاپیتول پلازادلاکالچرا.

جغرافیای تاریخی

کشور جمهوری دومنیکن را کریستف کلمب کشف و آن را «لااسپانیولا» نامگزاری و پسرش « دیاگو » را نخستین (در 1492) نایب السلطنه این سرزمین کرد. در سال 1496 «دومینگو » پایتخت، دومینی کن تأسیس گردید. این قدیمترین اقامتگاه اروپائیان در نیمکره غربی است. در 1795 اسپانیا این کولونی را به فرانسه واگذاشت وسیاهان هائیتی در سال 1801 زیر فرمان « توسنت. ل. اورتور »، « دومینی کن » را فتح کردند.در 1821 مردم این سرزمین حکومت اسپانیا را برانداختند اما در 1822 بوسیله سیاهان هائیتی دومینی کن را مجدداً به چنگ آوردند. اما در سال 1844 مردم هائیتی را بیرون و حکومت جمهوری را در کشور تأسیس کردند ولی قیام ها و حملات هائیتی ها کشور را از 1861 تا 1865 بصورت یک ایالت اسپانیائی در آورد بدین ترتیب دیکتاتوری درین سرزمین ریشه دوانید و تا 1934 ادامه یافت از 1965 چریک ها به مبارزه با دولت نظامی دیکتاتوری پرداختند و در نتیجه رئیس جمهور وقت آمریکا « لیندون جانسون » نیروی دریائی بسوی آبهای این سرزمین به طرفداری حکومت گسیل داشت.
« سالوادور خورخه بلانکو » از حزب انقلابی در 16 ماه مه 1982 به ریاست جمهوری انتخاب گشت.

حکومت

رئیس جمهوری کشور با رأی مستقیم مردم و برای یک دوره چهارساله انتخاب می گردد. قدرت قانونگذاری با مجلس سنا و مجلس نمایندگان است که اعضاء آن را مستقیماً مردم انتخاب می کنند (برای دوره چهارساله) همه شهروندان که سنشان به 18 سال رسیده است باید رأی بدهند.
« احزاب مهم سیاسی »: حزب انقلابی دومینیکن، حزبی که اداره امور در دست آن و رهبریش با دکتر جوزه فرانسیسکو پناگومز. حزب رفورمیست به رهبری جو آکین بالاگوئز رئیس جمهور پیشین، حزب آزادی دومینیکن به رهبری جو آن بوش، حزب پارتیدو کوسیکولانودموکراتا به رهبری الیاس وسین، حزب جنبش دموکراتیکا آنتی به رهبری آگستولورا.

قانون اساسی و حکومت

قانون اساسی جدید در 28 نوامبر 1966 اعلام گردید. چنانچه رئیس جمهور بمیرد، یا برکنار شود معاون رئیس جمهور به جایش قرار می گیرد.
در انتخابات عمومی درمه 1986 تعداد 56 کرسی راپاتید و رفورمیستا سوسیال کریستیانو و 48 کرسی راپارتید و ری و لوسیوناریو دومینیکانو و 16 کرسی راپارتید و دلالیبراسیون دومینیکانو به دست آوردند.
د رانتخابات ریاست جمهوری مه 1990 جوآکرین بالاگوئر (متولد 1907) حزب رفورم سوسیال مسیحی برای دومین دوره به ریاست جمهوری انتخاب گردید اداره هیأت دولت زیر نظر رئیس جمهور بدون نخست وزیر است.

آب و هوا

استوائی دریائی با ریزش باران فراوان در تابستان – فصل باران از مه تا نوامبر ادامه دارد و بیشترین مقدار باران در شمال و شرق می بارد. گردبادها ممکن است از ژوئن تا نوامبر بوزد. سانتودومینگو در ژانویه 9/23 و در جولای 2/27 درجه صدبخشی گرما و میزان باران سالانه 1400 میلی متر است.


عضویت

کاربران آنلاین

ما 50 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

مجوزهای برگزاری تور

   شماره مجوزه:3586/090706073                                                                                                                                                                                                                                                                                             
                                                                                                                                                                                                              شماره مجوز:22065- 126