موقعیت جغرافیایی این جزیره

جمهوری افریقای مرکزی

آفریقای مرکزی کشور جمهوری دارای 6222984 کیلومتر مربع مساحت و دارای 2900000 نفر جمعیت، پایتخت بانگوی 473000 نفر واحد پول فرانک CFA باسواد 33 درصد
حکومت جمهوری تک حزبی از 1986 – روز استقلال سیزدهم اوت 1960 (از فرانسه) تدوین قانون اساسی بیست و یکم 1986 – روز ملی روز 13 اوت
دین: مسیحی، اسلام، اعتقادات سنتی،
نژاد: باندا، گبایا، مباندی، آزانده، سارا.
زبان: باندا، گبایا، سانگو، مانجا

اقتصاد

زمین زیرکشت 3 درصد ؛
محصولات عمده: پنبه، قهوه، بادام زمینی، محصولات غذائی، دام. نیروی کار حدود 85 درصد در کار کشاورزی مشغولند. محصولات صنعتی عمده: الوار، پارچه، صابون، سیگار، الماس، فرآورده های خوراکی نوشابه.
منابع طبیعی: الماس، اورانیوم، الوار. صادرات: الماس، پنبه، الوار، قهوه.
واردات:ماشین آلات و لوازم برقی، محصولات نفتی، پارچه.
طرفهای مهم دادو ستد: فرانسه، ژاپن، ایالات متحده آمریکا، اروپای غربی، الجزایر.

جغرافیای طبیعی

آفریقای مرکزی در قسمت جنوبی آفریقای استوائی، آفریقای مرکزی قرار دارد که سابقاً جزء مستعمرات فرانسه به شمار می رفت. این سرزمین نخست اوبانگی شاری نامیده می شد تا اینکه فرانسه در قرن نوزدهم بر آن چنگ انداخت.
کشور آفریقای مرکزی مساحتی کمی بیش از یک سوم خاک ایران (1648000 کم) دارد.
از اکتبر تا ژوئن هوا خشک و گرم و درجه حرارت به 110 درجه فارنهایت در هنگام روز می رسد و شب هنگام از 55 تا 70 درجه فارنهایت است. از ماه ژوئن تا سپتامبر حرارت از 75 تا 110 درجه فارنهایت متفاوت می باشد. طوفان ها و سیل ها به کثرت رخ می دهد.
کشور جمهوری آفریقای مرکزی در 805 کیلومتری در شمال خط استوا قرار گرفته، با کامرون، سودان، زئیروکنگو مرز مشترک و جنگل های گرمسیری در شمال و زمین های شبه بیابانی در مشرق دارد. اوبانچی – شاری دو رود مهم این سرزمین است. این کشور به دریا راه ندارد و مردمش فقیر هستند و دارای منابع طبیعی معدودی است. نه دهم مردم آ« به کشت غلات و پرورش دام مشغول هستند که بیشتر غذای خانواده را فراهم می سازند. پنبه و قهوه دو منبع مهم درآمد اهالی است. جنگل های انبوه گرمسیری برای تهیه الوار بسیار مساعد و مستعد است.

جغرافیای تاریخی

در سال 1905 جمهوری آفریقای مرکزی با چاد به گابون ملحق شد، کنگوی میانه در 1910 در آفریقای استوائی به وجود آمد. بعد از جنگ جهانی دوم بر اثر مبارزات آزادیخواهان در 1946 فرانسه خودمختاری آفریقای مرکزی را پذیرفت. در 1958 به تشکیل حکومت جمهوری مستقل (و عضو کشورهای مشترک المنافع فرانسه) دست یافت. و در سیزدهم اوت 1960 رئیس جمهور « داویدداکو » Dacko ضمن اعلام استقلال کامل کشور، از فرانسه جدا گشت.
در اوت 1965 سرهنگ - « جان – بدل بوکاسا » با کودتائی قدرت را در دست گرفت و خود را امپراتور نامید و برای برگزاری مراسم جشن امپراتوری 3500 مهمان خارجی دعوت کرد تا تاج الماس نشان بر سر گذارد و بر تخت برنز (پنج دوم) تنی عقابی شکل بنشیند در حالیکه کشورش یکی از 25 مملکت فقیر دنیا بود و این دیکتاتوری از 1977 تا 1979 که حکومت بوسیله « دیوید داکوی » سرنگون گشت، جنایات و کشتارها و غارت های فراوان نمود. در سپتامبر 1981 کودتائی دیگر حکومت دیوید داکو را واژگون کرد. رهبری و حکمرانی فعلی کشور آفریقای مرکزی را « ژنرال آندره کولینگبا » بعهده دارد که پایه ستمگری را هر چه بیشتر استوار می سازد کودتائی ضد وی در 1982 صورت گرفت که شکست خورد.

قانون اساسی و حکومت

در 21 نوامبر 1986 با برگزاری یک رفراندوم ملی قانون اساسی به تصویب رسید، این کشور تک حزبی بوده. انتخابات مجلس قانونگذاری ملی برای انتخاب 25 نماینده در 31 جولای 1987 برگزار گردید، رئیس جمهور با رأی عمومی به مدت 6 سال انتخاب می گردد و هیأت دولت را معین می نماید. در جولای 1991 مجلس ملی یک قانون اساسی برای چند حزبی دموکراسی مورد تجدید و تصویب قرار گرفت. رئیس جمهور مجدداً در 1986 انتخاب شد.

آب و هوا

دارای آب و هوای استوائی با اندکی تغییر درجه حرارت. ماههای مرطوب مه، ژوئن، اکتبر و نوامبر با نگوی در ژانویه 5/26 درجه و در جولای 25 درجه صدبخشی حرارت و 1525 میلی متر باران سالانه دارد.


عضویت

کاربران آنلاین

ما 55 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

مجوزهای برگزاری تور

   شماره مجوزه:3586/090706073                                                                                                                                                                                                                                                                                             
                                                                                                                                                                                                              شماره مجوز:22065- 126