جزیره

توکه لایو TOKELAU

سه جزیره کوچک (آتافو، نوکووس، فاکائوفو) در جنوب اقیانوس آرام. در مشرق جزایر کوچک شمالی و ساموآی غربی (480 کیلومتری) در جنوب تووالو در غرب آن واقع شده، دارای 10 کیلومتر مربع مساحت و حدود 2000 نفر جمعیت است پایتختی ندارد. هر جزیره مرکز حکومتی خاص خود دراد. گروههای نژادی همه از تبار پلی نزیائی با فرهنگ وابسته ساموآئی،
زبان: توکه لایو (یک زبان پلی نزیائی)
دین: مسیحی.

حکومت

از متصرفات زلاندنوست که از سوی این کشور فرمانداری بر آن گماشته شده. واحد پول دلار زلاندنو و یک نوع سکه توکه لایوئی. محصولات عمده: نارگیل، محصولات خوراکی، موز، میوه نان، دام، خوک. صنایع عمده: فرآورده های نارگیل. صادرات: سکه، تمبر، صنایع دستی. واردات: ماشین آلات، خواربار، سوخت. طرف مهم داد و ستد: زلاندنو.
« توکلاو Tokelau » یا توکلائو که سابقاً یونیون نام داشت در نیم کره جنوبی، نیم کره غربی، در اقیانوسیه، در اقیانوس آرام و در شمال جزایر ساموآ در 3380 کیلومتری شمال شرقی زلاندنو قرار گرفته. مساحت کل چهار جزیره 2/10 کم و دارای حدود دو هزار نفر جمعیت و بیشتر از نژاد پلی نزی هستند. مغز نارگیل ماده صادراتی عمده اش می باشد. این جزایر از مستعمرات زلاندنوست.

جغرافیای تاریخی

مجمع الجزایر توکلاو را در 1765 انگلیسی ها کشف کردند و در 1877 زیر فرمان آنها بود. در 25-1916 بخشی از جزایر جیلبرت و الیس بود. از 1925 از متصرفات زلاندنو و از 1948 جزئی از خاک این کشور است.

 


عضویت

کاربران آنلاین

ما 13 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

مجوزهای برگزاری تور

   شماره مجوزه:3586/090706073                                                                                                                                                                                                                                                                                             
                                                                                                                                                                                                              شماره مجوز:22065- 126