موقعیت زمانی این کشور

باهاما

باهاما از کشورهای مشترک المنافع انگلستان، در قاره آمریکا دارای 13935 کیلومتر مربع مساحت و دارای 200000 نفر جمعیت و پایتختش شهر ناسایو، NASSAU (139000 نفر) واحد پول دلار باهاما، باسواد 95 درصد .
روز استقلال دهم جولای 1973 (گرفتن استقلال از انگلستان) تدوین قانون اساسی دهم جولای 1973 روز ملی دهم جولای.
دین: مسیحی،
نژاد: سیاه، مخلوط، سفید،
زبان: زبان انگلیسی آمیخته زبان بومی، زبان فرانسه آمیخته به زبان بومی، انگلیسی.
تولیدات عمده صنعتی: ماهی، نفت، فرآورده های داروئی، توریسم –
منابع طبیعی: نمک، آراگونیت aragonite، الوار –
صادرات: مواد داروئی، سیمان –
واردات: خواربار، لوازم زندگی،
طرف های داد و ستد: ایالات متحده « انگلستان، کانادا » می باشد. وسعت کشور باهاما کمتر از استان گیلان (14709 کم) می باشد.

جغرافیای طبیعی

« باهاما » مجمع الجزایری است مشتمل بر 700 جزیره کوچک و بزرگ و این جزایر کوچک و بزرگ به طول 1223 کیلومتر در دریای کارائیب از شمال غربی به جنوب شرقی پراکنده اند. تنها 22 جزیره مسکون است. مهمترین آنها نیوپروویدنس به مساحت 207 کم می باشد. سایر جزایر گراند باهاما آباکو، الیوترا، آندروس، کت ایلند، سان سالواردور (یا جزیره واتلینگ) اکسیوما، لانگ آیلند، کروکدآیلند، آلکینس، مایاگیوآنا و ایناگیوآنا و ایناگویا. جزایر عمدتاً فلاتی هستند و در حدود 61 متر از سطح دریا بلندی دارند چند جویبار و یک دریاچه (در ایناگویا) وجود دارد.

دیدنیها

از جزایر باهاما سالانه بیش از دو میلیون نفر توریست آمریکائی دیدار و پولی که آنان درین سرزمین صرف می کنند سه چهارم کل درآمد باهاما می باشد. از 1955 بندر آزاد آن که در جزیره بزرگ باهاماست و از فلوریدا با هواپیما چند دقیقه بیشتر فاصله ندارد. هتل ها، پلاژهای بسیار برای برای استفاده توریست ها، ایجاد گردیده است. دومین صنعت مهم باهاما بانکداری است زیرا سطح مالیات آن پایین است و بیشتر خارجیان با سرمایه های خود بانکهائی در باهاما تأسیس کردند. اما در 1976 دولت باهاما تصمیم گرفت که 60 درصد سهام بانکها از آن باهاما باشد و بقیه از آن خارجیان. دولت می کوشد که از منابع طبیعی در ترقی صنعتی کشور استفاده کند. یک پالایشگاه بزرگ نفت در دهه 1960 در فری پورت ساخته و سبب شد که 70 درصد بر در آمد صادراتی باهاما افزوده شود کارخانه هائی چند از جمله سیمان و صنایع سبک در کشور ایجاد شده است. پیش از توسعه توریسم و تصفیه نفت باهاما وابسته به ماهیگیری و کشاورزی بود.
درباره جزیره سان سالوادور (والتینگ) عده ای عقیده دارند که کریستف کلمب در نخستین جائی که در جهان نو لنگر انداخت برکرانه جزیره سان سالوادور بود. پارک ملی دریائی و خشکی اکسیوما کایاس 176 مایل مربع از دریا برای جانداران دریائی – حفاظت می شود. بازار بندر آزاد. بر جزیره گراند باهاما هتل ها، پلاژها، سواحل قابل شنا در ناسایو دژفین کاسل، موزه باهاما، دژ شارلوت، اکواریوم کف دریاست.

جغرافیای تاریخی

جزایر باهاما را در ماه اکتبر سال 1492 کریستف کلمب کشف و آن را جزو خاک اسپانیا اعلام کرد. بر سر تصرف این جزایر در قرنهای 17 و 18 میان دو استعمارگر: اسپانیا و انگلستان نبردهای سخت درگرفت و سرانجام در سال 1626 به چنگ انگلستان افتاد و تسلط دولت بریتانیا بر این سرزمین برقرار 1717 بود تا اینکه این جزایر استقلال یافتند از 1717 تا 1964 این جزایر دارای حکومت خودمختاری بود.

حکومت

« حکومت » در 1968 بعد از انجام یک انتخابات عمومی حزب ترقی و آزادیخواه به رهبری نخست وزیر لیندن. او. پیندلینگ، رهبر سیاه پوست حزب 29 کرسی در مجلس به دست آورد. تنها هفت کرسی برای اتحادیه سفیدپوستان در مجلس ماند و این اتحادیه نخست وزیری را در دست داشت. در انتخابات 1982 حزب ترقی و آزادیخواه پیندلینگ 32 کرسی از 43 در پارلمان را به دست آورد و یازده کرسی برای جنبش آزادی ملی ماند.

قانون اساسی و حکومت

رئیس قوه مجریه ملکه الیزابت است که از طرف خود فرمانداری با مشورت هیأت وزیران بر می گزیند. مجلس سنا 16 سناتور و مجلس نمایندگان 49 نماینده دارد و حداکثر دوران نمایندگی 5 سال است. در 19 ژوئن حزب لیبرال به پیروزی رسید و 31 کرسی و حزب جنبش آزاد ملی 16 کرسی و منفرد دو کرسی به دست آوردند.

انرژی و منابع طبیعی

مقدار قابل ملاحظه ای برق تولید می کند.

آب و هوا

زمستانها ملایم و تابستان گرمای لذت بخش، بیشتر ریزش باران در ماههای مه، ژوئن و سپتامبر و اکتبر می باشد. در تابستان رعد و برق و توفان بسیار رخ می دهد. مقدار ریزش باران سالانه از 750 تا 1550 میلی متر است. در ماه ژانویه 7/21 درجه و در جولای 2/27 درجه صدبخشی گرما دارد.


عضویت

کاربران آنلاین

ما 68 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

مجوزهای برگزاری تور

   شماره مجوزه:3586/090706073                                                                                                                                                                                                                                                                                             
                                                                                                                                                                                                              شماره مجوز:22065- 126