موقعیت زمانی این کشور (آمریکا)

ایالات کوهستانی

ایالات کوهستانی

خیلی تنوع دارد این تنوع در هوا مؤثر است خیلی سرد در شمال در زمستان، با ریزش برف قابل ملاحظه، در جنوب گرما خیلی بیشتر و خشکی، اوضاع بیابانی را پدید آورده است درهر جا، باران بیشتر می بارد در آب و هوا تأثیر بسیار می گذارد.

 آریزونا کلرادو، آیداهو، مونتانا، نوادا، نیومکزیکو، یوتاه، وایومینگ.
بزرگترین شهرها: 1- نیویورک 2- لوس آنجلس 3- شیکاگو 4- هوستون 5- فیلادلفیا 6- سان دیاگو 7- دیترویت
دشتهای بلند: آب و هوای قاره ای با تابستانهای گرم و زمستانهای سرد، باران ملایم و حداکثر تابستان در بیشتر بخشها ایندیانا، آیووا، کانزاس.
گریت لیکز: (دریاچه های بزرگ) آب و هوای قاره ای شبیه آب و هوای دشتهای مرکزی با تابستانهای گرم و زمستانهای خیلی سرد دارد چه دریاچه ها یخ می بندد. باران ملایم می بارد ایلی نوئیز، میشیگان مینه سوتا، اوهایو، ویسکانسین.
کوههای آپالاش: شمال سرد با زمستانهای سرد، جنوب گرم با زمستانهای ملایم تر، رطوبت زیاد بسوی جنوب رو به فزونی است بطور یکنواخت در طول سال بارندگی وجود دارد. کنتاکی، پنسلوانیا، تنسی، ویرجینیای غربی.
ساحل خلیج: اوضاع از گرم تا شبه گرمسیری، با باران فراوان به سوی غرب اما ریزش باران در طول سال یکنواخت است. آلاباما آرکانسانس، فلوریدا، لوئیزیانا.
کرانه اقیانوس اطلس: آب و هوای دریائی دارد اما اختلاف گرما متناسب با عرض جغرافیائی است. ریزش باران فراوان در همه فصل هاست. ریزش برف در شمال می تواند برفهای سنگین باشد. دلاویر، دیستریکت، کلمبیا، جورجیا، مریلند، نیوجرسی، نیویورک، کارولینای شمالی، کارولینای جنوبی، ویرجینا
نیوانگلند: سرد، با زمستانهای سخت و تابستانهای گرم، ریزش باران و ریزش برف در زمستانها سنگین است. کونکت تی کوت، ماین، ماساچوست، نیوهمپشایر، رودآیلند، ورمونت، هاوائی و...

انرژی و منابع طبیعی

در 1990 مقدار 19 درصد از برق تولیدی بوسیله 112 رآکتور اتمی تولید شد. تولید برق در سال 1989 به 779000000,2 میلیون کیلووات ساعت مقدار تولید مقدار تولید نفت در 1990 بالغ بر 63/409 میلیون تن بود.

کشاورزی

در 1990 تعداد 2143000 مزرعه جمعاً به مساحت 988 میلیون اکر متوسط هر مزرعه 641 اکراست. جنگل 482485900 اکر یعنی بیش از (یک هفتم) کل خاک کشور.
مهاجران بسیار از ممالک مختلف مخصوصاً از کشورهای اروپائی بدین سامان شتافتند و مناطقی را مورد تصرف و بهره برداری و سکونت قرار دادند. این مردم افکار آزادیخواهانه ای نیز داشتند و این اندیشه ها را در تدوین قانون اساسی کشور مورد توجه قرار دادند.
مهاجران و نوکوچانی که به سرزمین ایالات متحده آمریکا می آمدند از هیچ مانع طبیعی هراس نداشتند زیرا راهها، راه آهن های بسیار در کشور ایجاد کردند و از کوهها و موانع می گذشتند و حتی از زیر کوه تونل می زدند و راه خود را ادامه می دادند و به یان ترتیب سیستم حمل و نقل و ارتباطات ایالات متحده آمریکا به گسترش کنونی رسید. کشور هنوز در حال تغییر و توسعه و برافراشتن شهرهای بزرگ یا پروسعت تر شدن شهرها، کارخانه ها، کشتزارها و توسعه معادن می باشد. مزارع کارخانه ها و معادن این کشور تولیدهای بسیار عظیم دارد.

پیشرفتهای علمی

هنر و دانش و تکنولوژی نیز درین سرزمین همواره بارورتر گشته روزبه روز در حال ترقی و پیشرفت حیرت انگیز است. ادبیات، موسیقی نیز با آهنگی تند در حال پیشرفت و دگرگونی است. نویسندگان و هنرمندان و دانشمندان برجسته بسیار ازین کشور درین دو قرن اخیر برخاسته اند که شهرتی جهانی دارند.
تلفن، انرژی اتمی و واکسن سالک و اولین سفر انسان به ماه از ایالات متحده نشأت گرفته است.

دیدنیها

گراندکانیون – دره مرگ، آبشار نیاگارا، مجسمه آزادی، کیپ کاناورال، مجسمه لینکلن، کاخ سفید، عمارت پنتاگون، کاپیتول های پنجاه گانه در پنجاه ایالت، سد هوور، فونتانا، کوههای راکی، دریاچه چلانتا در آلاسکا، کاخ دادگستری در شهر واشنگتن، موزه های فضائی روباز، موزه آثار هنری ملی، موزه متروپولتین، مجسمه مارک تواین، آسمانخراش های شهر نیویورک، شهر شیکاگو، لوس آنجلس، سانفرانسیسکو، پل گلدن گیت سانفرانسیسکو.

جغرافیای تاریخی

بعد از اینکه در سال 1492 کریستف کلمب به دنیای جدید رسید، بسیاری دیگر از کاشفان اروپائی به این سامان شتافتند. برخی جستجوگران طلا و عده ای ماجراجو بعضی بواسطه ناراضی بودن از فرمانروایان ستم پیشه سرزمین خود بدین جا آمدند. در زمانی که نوکوچان آغاز بساختن خانه های خود، در آمریکا کردند. بسیاری از نوکوچان، انگلیسی بودند. در اوایل قرن هجدهم، سیزده کولونی کرانه اقیانوس اطلس در شمال آمریکا: نیوهمپشایر، ماساچوست، کونتاکی، رودآیلند، نیوجرسی، دلاویر، پنسلوانیا، مری لند و جورجیا وجود داشت. این سیزده ایالت منشأ پیدایش ایالات متحده آمریکا گشت.
کولونیست ها (نوکوچان) شیوه برخورد با طبیعت و حفظ خود از خطرات و نحوه رفتار دوستانه با سرخپوستان را آموختند، همچنین فهمیدند که چگونه وسایل معاش خود را از جنگل ها، دریا و با آماده کردن زمین های کشاورزی فراهم کنند، در این جا از آزادی برخوردار بودند آزادی پرستش، آزادی انتخاب این آزادی برای کولونی های دیگر – آلمانی، اسکاتلندی ایرلندی، فرانسوی، ایتالیائی و سایر مهاجران نیز وجود داشت.
از آغاز نوکوچان سهم عمده ای در اداره خود داشتند ولی چندین کولونی وجود داشت که فرمانروایان آنها کسانی بودند که از سوی شاه انگلستان گماشته شده بودند.
انگلستان با اینکه در آن روزگار هنوز رفتار خیلی خشونت آمیزی با نوکوچان نداشت اما نوکوچان نمی خواستند که به انگلستان مالیات بدهند یا خرید و فروش آنان زیر نظر فرمانروایان انگلیسی و یا قوانین و مقررات انگلستان بر آنان حاکم باشد.
رفته رفته اختلافات میان کولونیست ها و انگلستان شدیدتر می شد. نمایندگان نوکوچان در 1774 در فیلادلفیا با یکدیگر ملاقات و نبرد با انگلستان را در صورت ضرورت مطرح کردند. در 1775 جنگ انقلابی با نبردهای لکسینگتن و کنکورد آغاز گشت. جرج واشنگتن فرمانده ارتش شد. نخست نوکوچان تنها احقاق حقوق خود را خواستار بودند، ولی در جولای 1776 خواهان جدائی از انگلستان و استقلال کامل گشتند. این جنگ بیش از شش سال تا کسب استقلال طول کشید. هنگام جنگهای انقلاب و گرفتن استقلال، ایالات متحده امریکا مرکب از سیزده ایالت بود. پس از جنگ های استقلال نمایندگان در فیلادلفیا با یکدیگر ملاقات کردند. و قانون اساسی کشور خود را نوشتند در آن حکومت ملی نیرومندی طرح ریزی شده بود. با یک فهرست از حقوقی که به همه ایالات در آن روز انتظار می رفت تنظیم گشت. در نخستین انتخابات (1789) جرج واشنگتن به ریاست جمهوری انتخاب گردید.
ملل و کشورهای اروپائی به ایالات متحده به چشم یک کشور جوان، فقیر و ضعیف می نگریستند هنگام یک جنگ اروپائی، انگلستان کوشید تا کشتی های آمریکائی کالا برای دشمنان انگلیس حمل کنند. این عمل سبب شد تا جنگ آمریکائی – انگلیسی دیگری رخ دهد. این جنگ در 1812 رخ داد. ایالات متحده برای دومین بار انگلستان دا شکست داد. اروپائیان ازین پس باین کشور جدید به دیده احترام نگریستند.
پیش از اعلامیه استقلال، عده ای از نوکوچان. سرزمین های آپالاشی ها را اشغال کردند و آنان را بجاهای دور دست تر عقب راندند. بعد از جنگ 1812 حرکت مهاجرت بسوی غرب افزایش یافت، مردم بر پشت اسبها، با قایق های رودخانه ای و واگن های سرپوشیده به سوی غرب شتافتند و در نقاط مختلف مسکن گزیدند.
در 1803 توماس جفرسون، سومین رئیس جمهور ایالات متحده، قطعات بزرگ وسیعی از سرزمین های تحت اشغال فرانسویان را خریداری کرد که از جمله خرید لوئیزیانا از فرانسه بود و از آن پس ایالات متحده مرزهای خود را از رود می سی سی پی تا کوههای راکی گسترش داد و این امر باعث دو برابر شدن خاک کشور گشت و از سوی غرب به اقیانوس آرام متصل گشت و مهاجران با نقشه هائی که در دست داشتند زمین های خوب و مستعدی را متصرف شدند.
در 1845 تکزاس که از آن مکزیک بود اعلام استقلال کرد و ضمیمه ایالات متحده آمریکا شد و به این ترتیب جنگ های مکزیک درگرفت.
راههای جدید مسافرت کمک به پیشتازان کرد. قایق های رودخانه ای و بعدها راه آهن به مهاجران کمک نمود تا بتوانند به سوی سرزمین های غرب بروند و روابط تجاری میان شهرهای شرقی و غربی ایالات متحده برقرار شود. کشف معادن طلا در 1848 در کالیفرنیا گوههای عظیمی را به سوی غرب کشانید.
ساکنان منطقه غربی طبق قانون اساسی صاحب حقوق شدند و ایالات جدید به اتحادیه ممالک متحده پیوستند و به این ترتیب به سرعت بر تعداد ستارگان سفید بر زمینه آبی پرچم ایالات متحده آمریکا افزوده شد. حرکت بسوی غرب مشکلاتی را نیز پدید آورد. ایالات شمالی و جنوبی در بخش شرقی کشور دارای شیوه های زندگی اقتصادی متفاوتی بودند. شمالی ها بیشتر برای تولیدات صنایع کارخانه ای از کارگران سفید پوست آزاد استفاده می کردند، در حالیکه ایالات جنوبی کشور بر پایه کشاورزی استوار و محتاج به استفاده از بردگان سیاه پوست بود. در حالیکه حرکت به سوی غرب ادامه می یافت، جنوبی ها استفاده از بردگان را مورد نظر داشتند و شمالی ها با این امر مخالف بودند و یان تضاد اجتماعی و اقتصادی منازعات فراوانی میان جنوبی ها و شمالی ها بر می انگیخت. تا اینکه در 1861 آبراهام لینکلن به ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا رسید و جنگهای داخلی میان شمال و جنوب در گرفت پیروزی نصیب شمالی ها گشت و برده داری لغو گردید. آورده اند که کتاب مشهور کلبه عمو توم که در آن پاره ای از مظالمی که بر سیاهان می شد پرده برداشته، نقش مهمی در آزادی سیاهان داشت و در ملاقاتی که خانم هاریت بیچراستو نویسنده رمان کلبه عمو توم با آبراهام لینکلن داشت این نکته بر زبان آبراهام لینکلن جاری گشت.
تاریخ ایالات متحده آمریکا در قرن نوزدهم، که برخی از اختراعات مهم درین کشور صورت گرفته است مزین است مخصوصاً اختراعاتی که به کشاوزان کمک های ارزنده کرد. از جمله ماشین دروگری را که سایروس مک کورمیک در 1834 اختراع کرد با یان ماشین بر سرعت جمع آوری جمع آوری غلات افزود خیش فولادی را در 1837 جان دیره Deire اختراع کرد. این دستگاه سبب شد که زمین ها بهتر و بیشتر شخم زده شود و بر میزان زمین زیرکشت به مقیاس وسیعی افزوده و محصول زیادتری برداشت شود. در قرن نوزدهم تراکتورها بر قدرت کشاورزان برای تولید هر چه بیشتر محصول افزودند اختراعات دیگر قرن نوزدهم زندگی را راحت تر کرد. از میان آنها می توان تلفن، روشنائی از برق و اتومبیل را برشمرد.
شهرهای ایالات متحده به سرعت بزرگ و بزرگتر می شد و این آهنگ رشد بسی تندتر از روزگار کولونیست ها بود و این رشد بستگی به سه نیروی مهم داشت: 1- موتور بخار 2- موتور دیزلی 3- نیروگاههای برق – در ایالات متحده در سالهای نخست محصولات صنعتی بیشتر در خانه ها تولید می شد اما با وجود سه نیروی مذکور کارخانه های کوچک و بزرگ ساخته و صنایع بدانجاها منتقل شد. این کارخانه چوبی و ارزان و به آسانی قابل توسعه بود. معادن عظیم زغال سنگ، سنگ آهن و نفت در کشور کشف شد و صنعت حمل ونقل ارزان بوسیله قایق های بخاری، ترن و کامیون گسترش یافت.
در هنگام انتقال تولیدات صنعتی از خانه های روستائی به کارگاهها و کارخانه های کوچک و بزرگ شهرها مشکلات فراوانی پدید آمد از جمله زنان و مردان و حتی کودکان کمتر از ده سال در کارخانه های کثیف و بسیاری کم نور از بام تا شام کار می کردند که به زودی آثار غم انگیز این شیوه استثمارگری آشکار و برخوردهای شدیدی میان کارگران و کارفرمایان آغاز شد و در نیمه قرن نوزدهم اتحادیه های کارگری در کشور شکل گرفت. این اتحادیه ها خواستار عدم استفاده کارخانه ها از کارگران خردسال و افزایش دستمزد و شرایط زندگی بهتر برای کارگران شدند و سرانجام روز کارگر اول ماه مه (یازدهم اردیبهشت) روز جهانی کارگر اعلام شد.
در سالهای نخست عده خیلی کمی از کودکان شانس رفتن به مدرسه را داشتند. با رهبرانی چون توماس جفرسون، بنجامین فرانکلین و هوراس مان آموزش و پرورش رایگان برای همه کودکان را بنیاد نهادند. و در پی این تلاش ایالات یکی پس از دیگری به این نکته مهم توجه کردند. نخست مدارس ابتدائی بسیار تأسیس و بعد از 1865 بر تعداد دبیرستانها نیز افزوده شد و دانش آموزان علاوه بر آموزش های ضروری سنتی به استفاده از اطلاعات علمی جدید نیز دسترسی فراوانی یافتند.
نهال آزادی و آزادیخواهی از کودکی در ضمیر کودکان و نوجوانان نقش بسته می شد و انتخابات و رأی گیری برای انجام کارهای اجتماعی و سیاسی در ایالات متحده اهمیت فراوان یافت و حق رأی برای همه مردم ایالات متحده آمریکا که به سن رشد قانونی رسیده بودند بعد از سال 1865 برای سیاه و سفید و برای زنان حق مسلم و قطعی شناخته شد.
در سالهای نخست استقلال و حتی چندین دهه بعد از آن ایالات متحده آمریکا در جهان سیاست دخالتی نداشت و سیاستمداران از دخالت اروپائیان در امور ایالات متحده جلوگیری می کردند وخود نیز در امور داخلی کشورهای دور و نزدیک چندان دخالتی نمی کرد تا اینکه در 1898 به مردم کوبا برای به دست آوردن استقلال از چنگ اسپانیا کمک کرد این جنگ ایالات متحده را به دخالت در امور پورتوریکو، فیلیپین و گوآم کشانید هاوائی و آنگاه آلاسکا را در 1867 از روسیه خرید و هاوائی و آلاسکا اینک ایالت چهل و نهم و پنجاهم کشور می باشند. جزایر فیلیپین در سال 1946 استقلال یافت.
تاریخ ایالات متحده آمریکا در قرن بیستم پر از حوادث و مشکلات و درگیری های کوچک و بزرگ بسیار است. در جریان جنگ جهانی اول و دوم نیروهای نظامی ایالات متحده در جنگهای بین المللی شرکت فعال کردند و درهر دو جنگ پس از پیروزی طلاها و نقدینه های دنیا به ایالات متحده انتقال یافت و نبض اقتصادی و سیاسی دنیای غرب به چنگ ایالات متحده افتاد.
در دهه 1950 جنگ کره آغاز و نیروهای ایالات متحده عازم کمک به کره جنوبی و ایالات متحده درین جنگ متحمل تلفات سنگین گشت.
در اواخر جنگ جهانی دوم ایالات متحده آمریکا به بزرگترین جنایت جنگی دست زد و آن فروافکندن دو بمب اتمی بر شهر ناکازاکی و هیروشیما بود.
در دهه 1960 ایالات متحده در امور ویتنام دخالت کرد و ویتنام جنوبی را محل استقرار بیش از نیم میلیون سربازان خود و بیش از یک میلیون ویتنامی را مسلح و مجهز برای جنگ با ویتنام شمالی کرد و سرانجام ایالات متحده درین جنگ شکست خورد. (در یازدهم اردیبهشت 1354) در سی ام آوریل 1975 سایگون سقوط کرد.
در زمینه دانش و تکنولوژی در سده بیستم ایالات متحده آمریکا پیشرفتهای درخشانی کرد. در اوایل قرن بیستم برادران رایت با نخستین هواپیمای اختراعی خود در آسمان پرواز کردند و عصر پروازهای هوائی آغاز گشت. لیندبرگ به تنهائی با هواپیما در 1927 اقیانوس اطلس را پیمود. در ساختن هواپیما دگرگونی های بسیار پدید آمد. ایالات متحده آمریکا در ساختن هواپیماهای مسافربری و جنگی مهارت و قدرت فراوانی بهم رسانیده است.

حکومت

سطح زندگی مردم ایالات متحده از همه کشورها بجز چند کشور بالاتر است اما این رفاه بیشتر از آن سفیدپوستان است سیاه پوستان و بدتر از همه سرخپوستان در چنگال دیو بیکاری – فقر و بیماری و... گرفتار هستند.
حکومت کشور ایالات متحده آمریکا به سه شاخه تقسیم گشته است: 1- قوه اجرائی 2- قوه قانونگذاری 3- قوه قضائی، هر یک ازین شاخه ها معمولاً وابسته به دو قوه دیگر است و هریک ازین سه قوه ناظر توازن یا مانع کجروی دیگری است. برای مثال کنگره بر ریاست جمهوری و ترکیب قوه اجرائی نظارت دارد. بر دادگاهها با قدرت های تشکیلاتی دادگاهها و اجرای احکام. یکی از نظارت های ریاست جمهوری بر کنگره و توی رئیس جمهور بر امور مالی مصوبه کنگره است. رئیس جمهور بر دادگاههای فدرال با تعیین و انتخاب افراد قضائی نظارت دارد. دادگاهها حق نظارت بر کنگره و رئیس جمهور دارند که مبادا بر خلاف قانون اساسی بکارهائی دست بزند.
« قانون اساسی مکتوب موجود » بر پایه وظایف و قدرت حکومت کشوری و ایالات تقسیم گشته است.

« سیستم دو حزبی »

ایالات متحده دو حزب بزرگ دارد: 1- حزب جمهوری خواه 2- حزب دموکرات. اعضاء این دو حزب تقریباً همه مشاغل سطح بالای کشوری و حکومت های محلی را در دست دارند.
از سال 1981 حزب جمهوری خواه قدرت اداره کشور را در دست دارد و دو دوره پی در پی رونالد ریگان از طرف حزب جمهوری خواه به ریاست جمهوری رسیده است.
در قانون اساسی ایالات متحده آمده است که هیچکس نمی تواند بیش از دو بار به ریاست جمهوری انتخاب شود و تا این تاریخ 1985 تنها در دوران جنگ جهانی دوم روزولت سه بار به ریاست جمهوری انتخاب شد که پس از چندی مرد و معاونش هری ترومن به ریاست جمهوری رسید.
« قانون اساسی ایالات متحده آمریکا » - چون اولین حکومت ملی که براساس مقررات کنفدراسیون تشکیل شده بود موفق به ایجاد اتحاد میان سیزده ایالت اصلی نگردید، لذا مردم آمریکا قانون اساسی فعلی ایالات متحده را وضع نمودند. این قانون که یکی از کهن ترین قوانین مشروطه جهان است، در 4 مارس 1789 به صورت قانون اساسی آن سرزمین درآمد. چند سال بعد اولین اصلاحات ده گانه و لایحه حقوق مدنی معروف بدان ملحق گردید و درعرض یک قرن و نیم بعد بیش از دوازده فقره اصلاحی به قانون اساسی مزبور الحاق شد.
قانون اساسی و حکومت رئیس جمهور جرج بوش – متولد میلتون، ماساچوست 1924- معاون رئیس جمهور از 1981 تا 1989 بود.
در 1993 بیل کلینتون چهل و دومین رئیس جمهور ایالات متحده بر رقیب جمهوری خود جرج بوش پیروز گردید.

ایالات پنجاه گانه آمریکا

ماین – نیوهمشایر – ورمونت – ردآیلند- ماساچوست – کن نیک تیکت – نیویورک – نیوجرسی – پنسیلوانی – اهایو – ایندیانا – ایلی نویز – میشیگان – ویکنسین – منیزوتا – آیوا – میسوری – داکوتای شمالی – داکوتای جنوبی – نبراسکا – کانزاس – دلاوار، مریلند – ویرجینیا – ویرجینیای غربی – کارولین شمالی – کارولین جنوبی – جورجیا – فلوریدا – کنتکی – تنسی – آلاباما – میسی سی پی – آرکانزاس – لویزیان – اوکلاهما– تکزاس - منتانا – ویومینگ – کلرادو – نیومکزیکو – آریزونا – یوتاه – نوادا – اورگون- واشنگتن – کالیفرنیا – آلاسکا – هاوائی – آیداهو.

رؤسای جمهور ایالات متحده آمریکا از آغاز تاکنون

نام دوران ریاست جمهوری تولد مرگ سن حزب
1- جورج واشنگتن 1797-1789 1732 1799 67 فدرالیست
2- ج – آدامس 1801-1797 1735 1826 90 فدرالیست
3- جفرسون 1809-1801 1743 1826 83 جمهوری- دموکراتیک
4- مدیسون 1817-1809 1751 1836 85 جمهوری- دموکراتیک
5- مونروئه 1825-1817 1758 1831 73 جمهوری- دموکراتیک
6-ج-کیو- آدامس 1829-1825 1767 1848 80 جمهوری- دموکراتیک
7- جکسون 1837-1829 1767 1845 78 دموکرات
8- وان بارن 1841-1837 1782 1862 79 دموکرات
9- و- هـ هاریسون - 1841 1773 1841 68 ویگ
10- تایلر 1845-1841 1790 1862 71 ویگ
11- پولک 1849-1845 1795 1849 53 دموکرات
12- تایلور 1850-1849 1784 1850 65 ویگ
13-فیلموره 1853-1850 1800 1874 74 ویگ
14- پیرسه 1857-1853 1804 1869 64 دموکرات
15- بوچانان 1861-1857 1791 1868 77 دموکرات
16- لینکلن 1865-1861 1809 1865 56 جمهوری
17- جانسون 1869-1865 1808 1875 66 اتحاد
18- گرانت 1977-1869 1822 1885 63 جمهوری
19- هایس 1881-1877 1822 1893 70 جمهوری
20- گارفیلد -1881 1831 1881 49 جمهوری
21- آرتور 1885-1881 1830 1886 56 جمهوری
22- کلوه لند 1889-1885 1837 1908 71 دموکرات
23- هاریسون 1893-1889 1833 1901 67 جمهوری
24- کلوه لند 1897-1893 1831 1908 71 دموکرات
25- مکینلی 1901-1897 1843 1901 58 جمهوری
26- تی – روزولت 1909-1901 1858 1919 60 جمهوری
27- تفت 1913-1909 1857 1930 72 جمهوری
28- ویلسون 1921-1913 1856 1924 67 دموکرات
29- هاردینگ 1923-1921 1865 1923 57 جمهوری
30- کوپج 1929-1923 1872 1933 60 جمهوری
31- هوور 1933-1929 1874 1964 90 جمهوری
32- ف – د. روزولت 1945-1933 1882 1945 63 دموکرات
33- ترومن 1953-1945 1884 1972 88 دموکرات
34-آیزنهاور 1961-1953 1890 1969 78 جمهوری
35- کندی 1963-1961 1917 1963 46 دموکرات
36- جانسون 1969-1963 1908 1973 64 دموکرات
37- نیکسون 1974-1969 1913 جمهوری
38- جرالد فورد 1977-1974 1913 جمهوری
39- کارتر 1981-1977 1924 دموکرات
40- ریگان 1981 1911 جمهوری
41- جورج بوش 1990 جمهوری
42- بیل کلینتن 1993 1946 46 دموکرات


عضویت

کاربران آنلاین

ما 65 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

مجوزهای برگزاری تور

   شماره مجوزه:3586/090706073                                                                                                                                                                                                                                                                                             
                                                                                                                                                                                                              شماره مجوز:22065- 126