آنتیلهای هلند

آنتیل های هلند بخشی از قلمرو خودمختار حکومت سلطنتی هلند، در دریای کارائیب (آمریکا) متشکل از دو گروه جزیره دارای 800 کیلومتر مربع مساحت و دارای 200000 نفر جمعیت، پایتخت شهر ویلمستاد WTLLEMSTAD (152000 نفر).

باسواد 95 درصد .واحد پول: گیلدریا فلورین جزایر آنتیل – تدوین قانون اساسی 29 دسامبر 1954 زیر فرمان ملکه هلند.
دین: مسیحی.
نژاد: آمیخته به نژاد انت ونت، سفید، هند غربی آمیخته به سورینامی.
زبان: پاپیامنتو، انگلیسی، هلندی.

اقتصاد

زمین زیرکشت: 8 درصد . فرآورده های عمده کشاورزی: دام، نیروی کار: حدود 90000 نفر که 28 درصد آن در صنعت و بازرگانی سرگرم کارند. صنایع عمده: پالایش نفت، توریسم.

منابع طبیعی

فسفات، صادرات محصولات نفتی: نفت. واردات: نفت، طرفهای مهم دادو ستد: ایالات متحده آمریکا، ونزوئلا. زمین قابل کشت: 8 درصد جنگل و درخت زار 92 درصد .

جغرافیای طبیعی

دو دسته از مجمع الجزایر در دریای کارائیب در مساحتی حدود 800 کیلومتر پراکنده اند. مجمع الجزایر جنوبی (کوراکائو و بوناری)- در دریای کارائیب در شمال ونزوئلا – مجمع الجزایر شمالی (سنت ایوستاتیوس سابا وسنت مارآرتن) – در شمال اقیانوس اطلس در شمال آنتی گوآ و درشرق دریای کارائیب در جنوب جزایر ویرجین بسوی غرب قرار گرفته.
این مجمع الجزایر از جزایر آتشفشانی و مرجانی تشکیل گردیده، پاره ای از جمه جزیره لی وارد تپه ای حاصلخیز و برخی چندان حاصلخیز نمی باشد. درجه حرارت در آنتیل ها از 77 درجه فارنهایت تا 87 درجه فارنهایت در نوسان است.
حدود 85 درصد مردم این سامان دورگه (سیاه سفید – سرخپوست) اسپانیائی و هلندی هستند و بیشتر مسیحی.
در جزایر آریوباوکیوراکائو بزرگترین تأسیسات پالایش نفت وجود دارد و زندگی مردمش بر درآمد تصفیه نفت متکی است. آنتیل ها در همه سال گرم است. فرهنگهای هلندی، آفریقائی، اسپانیائی سبب جلب توریست های بسیار به این نواحی شده است.

دیدنیها

سواحل آریوبا برای شنا و مغازه های کیوراکائو برای خرید مناسب است. پارک ملی واشنگتن در جزیره بونایره پرنده های جالب از جمله فلامینگو دارد.
معادن فسفات از منابع درآمد مهم این جزایر می باشد و مردم از درآمد سرانه سالانه بالائی بهره مند هستند.
جزایر آنتیل را در 1499 اسپانیائی ها کشف کردند و در 1527 کشور اسپانیا آن رابه زیر فرمان خود درآورد. در 1634 این جزایر با دخالت و اعمال نفوذ کمپانی هند غربی، به زیر فرمان دولت هلند درآمد اما در اوایل قرن نوزدهم (15 – 1807) انگلستان برین سرزمین دست یافت ولی به موجب پیمان پاریس جزایر آنتیل دوباره به هلند بازگردانیده شد.
گرما در طول سال. فصل باران کوتاه از اکتبر تا ژانویه. شهر ویلمستاد در ژانویه 1/36 و در جولای 8/27 درجه صدبخشی گرما وسالانه 582 میلی متر باران دارد.

قانون اساسی و حکومت

در دسامبر 1954 کاملاً بخشی از قلمرو هلند گردید اما دارای حکومت خودمختاری کامل در امور داخلی و قانون اساسی برابر با هلند و آروبا. ملکه هلند رئیس کشور و حکومت آنتیل ها به شمار می رود و فرماندار کل نماینده هلند در آنتیل هاست.
قوه مجریه در امور داخلی در دست فرماندار کل هلندی و شورای وزیران آنتیلی است که با هم تشکیل حکومت را می دهند. قوه قانونگذاری 22 عضو دارد که با رأی مستقیم مردم در انتخابات معین می شوند.

انرژِی و منابع طبیعی

تولید برق سالانه حدود 790 میلیون کیلووات ساعت پالایشگاه نفت شل در آنتیل های هلند بکار مشغول است. صید سالانه ماهی حدود 8500 تن است.

آب و هوا

همه جزایر آنتیل ها آب و هوای گرمسیری دریائی دارد، با تفاوتی خیلی اندک در میزان

 

عضویت

کاربران آنلاین

ما 33 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

مجوزهای برگزاری تور

   شماره مجوزه:3586/090706073                                                                                                                                                                                                                                                                                             
                                                                                                                                                                                                              شماره مجوز:22065- 126