اکوتوریسم 20درصد از صنعت گردشگری جهان را به خود اختصاص داده است

اکوتوریسم 20درصد از صنعت گردشگری جهان را به خود اختصاص داده است

 

به گزارش ایرنا ˈشهریار خالدیˈ روز سه شنبه در نشست هم اندیشی قابلیت های اکوتوریسم استان همدان در دانشگاه آزاد اسلامی واحد ملایر افزود:با توجه به وجود قابلیت ها و چشم اندازهای طبیعی و گردشگری فراوان در ایران اسلامی، روی این صنعت بسیار کم کار شده است.

وی نبود تمرکز روی زیرساخت های صنعت گردشگری را از مشکلات این صنعت در ایران عنوان کرد و اظهارکرد:نیازهای صنعت گردشگری و انگیزه های گردشگران باید شناسایی شود، در حالیکه جاذبه ها و توقعات گردشگران داخلی وخارجی نیز در این زمینه بسیار اساسی است.

وی میهمان نوازی ایرانیان را بزرگترین ثروت در صنعت گردشگری دانست و افزود: با توجه به اینکه ایران جزو 10 کشور برتر جهان از نظر گردشگری است، اما روی زیرساخت ها کار نشده و نیاز است با وجود کشورهای رقیب همسایه چون ترکیه، این زیرساخت ها تقویت شود.

خالدی، نیاز سنجی گردشگران خارجی، تامین مکان های استراحت و ماندگاری گردشگران، و تجهیز فضاهای تفریحی و ورزشی را از موارد جذب گردشگر عنوان کرد و گفت: علاوه بر این، ورودی شهرهای ایران نیز باید به نحو مطلوبی زیباسازی شود.

به گفته وی ، توریسم غذا، سلامت، کوهستانی، آب و هوایی، برف، تالاب ها، جانوری، گل های وحشی، آفتاب، سنگ و نمک از جمله موارد جدید در صنعت گردشگری است و این گردشگری امروز در جهان بسیار حایز اهمیت و راهی برای جذب گردشگران خارجی است.

استاد دانشگاه شهید بهشتی تهران، استان همدان را دارای جاذبه های زیادی از نظر اکوتوریسم و گردشگری دانست و گفت: محیط زیست الوند همدان جاذبه گردشگری بسیار بالایی دارد که هم اکنون دچار تهدید جدی است، و نیاز به حفاظت دارد.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ملایر نیز گفت: وابستگی به نفت از مشکلاتی است که کشور ما با آن درگیر است، اما کشوری مثل ترکیه که صنعت خاصی ندارد، سالیانه درآمد بالایی از صنعت گردشگری کسب می کند.

ˈداریوش جاویدˈ اظهارکرد: بر اساس برنامه پنجم توسعه، سه فرآیند تولید علم، فناوری و تبدیل آن به ثروت مد نظر بود که با توجه به جایگاه ایران در تولید علم، هنوز در تولید ثروت به واسطه علم، دچار مشکل هستیم.

وی ادامه داد: با توجه به ظرفیت های موجود، دانشگاه آزاد ملایر این توانمندی را دارد که با پایلوت شدن گردشگری علمی استان همدان، علمی که تولید می شود را به ثروت برساند.

یکی از اساتید دانشگاه آزاد اسلامی واحد ملایر نیز توسعه صنعت گردشگری را در ایجاد اشتغال، درآمد و رونق اقتصاد تاثیرگذار دانست و گفت: فرهنگ ها تنها در تعامل با یکدیگر ارتقا پیدا می کنند و این امر جز با توسعه صنعت گردشگری محقق نمی شود.

ˈمجید شمسˈ افزود: به ازای هر شش گردشگر یک شغل در کشور ایجاد می شود که با توسعه این صنعت، سرمایه گذاری 120 میلیون ریالی برای گردشگران از روی دوش دولت برداشته خواهد شد.

وی ادامه داد: با توجه به توسعه شهرها و کوچک شدن منازل مسکونی، نیاز است فضاهای تفریحی بیشتری ایجاد شده و توجه بیشتری به گردشگری طبیعی و یا طبیعت گردی شود.

در این نشست مشکلاتی از قبیل نبود هتل و مکان های اقامتی مناسب، ضعف تبلیغات و بازاریابی، نبود حمایت مالی، بی توجهی به افراد بومی و محلی، نا آگاهی روستاییان از صنعت گردشگری و استفاده نبردن از صنایع دستی در جذب گردشگر، از سوی مسوولان دفاتر خدماتی و مسافرتی، فعالان صنعت گردشگری و فعالان عرصه صنایع دستی شهرستان ملایر مطرح شد.

7528/575/ 640

پرافتخارترین کشور جهان در صنعت گردشگری

تاریخ انتشار : دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۳۲

جمهوری دومینیکن عنوان پرافتخارترین کشور جهان در زمینه صنعت گردشگری در سال ۲۰۱۳ را به خود اختصاص داد.

به گزارش ایسنا، براساس اعلام یکی از سازمان‌های فعال در حوزه صنعت گردشگری کشور کوچک جمهوری دومینیکن در منطقه کارائیب، در سال ۲۰۱۳ موفق به کسب بیشترین افتخارات در حوزه صنعت گردشگری شده است.

جمهوری دومینکن در سال ۲۰۱۳ علاوه‌بر انتخاب به عنوان یکی از ۱۰ مقصد برتر گردشگری جهان از نگاه سایت معتبر گردشگری «لونلی پلنت» به ده‌ها افتخار دیگر نیز دست یافت که از آن جمله می‌توان به انتخاب به عنوان یکی از ۲۵ مقصد برتر گردشگری جهان از نگاه مجله اقتصادی فوربس، یکی از ۱۰ مقصد برتر گردشگری جزیره‌ای جهان، مقصد برتر گردشگری در بین کشورهای اسپانیولی‌زبان، بالاترین سرعت رشد در ارتقا کیفیت هتل‌ها در بین کشورهای منطقه کارائیب، یکی از ۲۰ مقصد گردشگری برتر جهان برای تعطیلات تابستانی، قرار گرفتن هشت هتل این کشور در بین ۹۹ هتل لوکس جهان، قرار گرفتن یکی از هتل‌های این کشور در رتبه هفتم برترین هتل‌های جهان، قرار گرفتن در بین پنج مقصد برتر گردشگری جهان برای گردشگران بازنشسته و گلفبازان‌، قرار گرفتن سواحل این کشور در بین پاک‌ترین سواحل جهان، کسب جوایز متعدد در زمینه توسعه گردشگری سبز و قرار گرفتن در بین یکی از ۱۰ کشور امن جهان برای گردشگران اشاره کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس‌، جمهوری دومینیکن در سال ۲۰۱۳ میزبان ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار گردشگر بود که براساس راهبرد جدید ۱۰ ساله به ۱۰ میلیون گردشگر در سال ۲۰۲۳ خواهد رسید که در این مسیر حضور پررنگ در نمایشگاه‌های معتبر صنعت گردشگری در دستور کار دولت این کشور قرار دارد.

در این راستا علاوه‌بر شرکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی گردشگری معتبر در امارات، انگلیس، چین، آلمان و فیتور اسپانیا، صنعت گردشگری جمهوری دومینیکن در نمایشگاه‌های گردشگری کشورهای برزیل‌، کانادا‌، آمریکا،‌ فرانسه‌، هلند،‌ سوئد‌، بلژیک‌، آرژانتین، مکزیک و چند کشور دیگر نیز حضور پررنگی خواهد داشت.

در این شرایط کارشناسان آینده صنعت گردشگران جمهوری دومینیکن را به دلیل در اختیار داشتن سواحل پاک، جاذبه‌های طبیعت‌گردی‌ ارزشمند، فرهنگ غنی، موزه‌های غنی، مردم خونگرم، تنوع زیست‌محیطی، بازاریابی موثر و جذب سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های صنعت گردشگری درخشان می‌دانند.

استانها > جنوب > هرمزگان

زنگ گردشگری در مدراس قشم به صدا درآمد

قشم - خبرگزاری مهر: همزمان با آغاز آئین های ویژه هفته گردشگری قشم (اول تا هفتم بهمن ماه) زنگ مدارس با هدف پاسداشت این هفته به صدا در آمد.

به گزارش خبرگزاری مهر، رئیس میراث فرهنگی سازمان منطقه آزاد قشم در آئین بزرگداشت هفته گردشگری قشم که به شکل نمادین در مدرسه شهید مطهری شهرک سام و زال برگزار شد، گفت: نگاه به مقوله گردشگری باید از شکل کنونی و تفریحی به نگاه عمیق و تاثیرگذار اقتصادی تغییر یابد.

دکتر عبدالرضا دشتی زاده افزود: اداره امور بسیاری از کشورها با استفاده از تقویت امکانات گردشگری تامین می شود اما در کشور ما از جمله جزیره قشم علیرغم ظرفیت بالا در حوزه گردشگری از این امکانات بالقوه خدادادی استفاده مطلوب نشده است.

وی ادامه داد: جزیره قشم یکی از مهمترین نقاط گردشگری کشور محسوب می شود که ظرفیت های بسیار خوبی در این حوزه دارد که با برنامه های مدون و مدیریتی می توان بخش اعظم درآمدهای کشور را از طریق تحول در صنعت گردشگری تامین کرد.

رئیس توسعه گردشگری قشم نیز در این آئین گفت: معرفی ظرفیت ها و پتانسیل های گردشگری قشم به جامعه محلی و دانش آموزان در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم قرار دارد.

مهدی علیا افزود: برپایی تورهای گردشگری ویژه دانش آموزان قشمی با همکاری اداره آموزش و پرورش قشم در هفته گردشگری با هدف آشنایی هرچه بیشتر آینده سازان این مرز و بوم انجام خواهد شد.

وی با اشاره به اهمیت آشنایی دانش آموزان به موضوعات گردشگری بویژه در جزیره قشم با فراوانی سایت های مرتبط با این حوزه گفت: طی هفته گردشگری قشم به مقالات، انشاء و مطالبی که دانش آموزان در حوزه گردشگری و میراث فرهنگی نگارش می کنند هدایای ویژه از طرف اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قشم اهدا خواهد شد.

بنا به این گزارش، هفته گردشگری قشم (اول تا هفتم بهمن ماه) در تقویم گردشگری کشور نیز به ثبت رسیده است. همزمان با آغاز ویژه برنامه های هفته گردشگری قشم، بوق شناورها در مسیر قشم به بندرعباس نیز در نخستین ساعت از اولین روز از بهمن ماه به صدا درآمد.

عضویت

کاربران آنلاین

ما 45 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

مجوزهای برگزاری تور

   شماره مجوزه:3586/090706073                                                                                                                                                                                                                                                                                             
                                                                                                                                                                                                              شماره مجوز:22065- 126